Zelensky emëron Andriy Shevchenkon si këshilltarin e tij

Nga A2 CNN
27 Shtator 2023, 08:26 | A2 CNN në Ukrainë
Zelensky emëron Andriy Shevchenkon si këshilltarin e tij

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka emëruar ish-futbollistin dhe trajnerin Andriy Shevchenko si këshilltarin e tij të pavarur.

Vendimi u njoftua me dekret presidencial, i cili u shfaq të martën në mbrëmje në faqen e internetit të presidencës ukrainase.

Në karrierën e tij, Shevchenko luajti për Dynamo Kiev, Chelsea dhe Milan. Nga viti 2016 deri në vitin 2021, ai ishte trajner i kombëtares së vendit të tij dhe iu dha titulli Hero i Ukrainës.

Në maj 2022, Shevchenko u bë ambasador i platformës së Ukrainës për mbledhjen e fondeve UNITED24. 

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi