Busti i Qassem Soleimanit në stadium, Al Ittihad i Benzema refuzon të luajë në Iran

Nga A2 CNN
3 Tetor 2023, 11:46 | Futboll
Busti i Qassem Soleimanit në stadium, Al Ittihad i Benzema refuzon të

Një incident diplomatik bëri që ndeshja ndërmjet vendasve iranianë të Sepahan dhe Al Ittihad, skuadrës së Karim Benzema të mos luhej. Takimi ishte i vlefshëm për raundin e dytë të grupeve në Champions League aziatike.

Skuadra arabe, ku përveç Benzema luan edhe N’Golo Kanté, refuzoi të luante, për shkak se në daljen nga dhomat e zhveshjeve, ku bëhet parakalimi i ekipeve për të zbritur në fushë, ishte ekspozuar busti i Qassem Soleimani.

Ai është gjenerali iranian i Pasdaran-it, i vrarë në janar të vitit 2020 në Irak, pas një sulmi me dron nga ushtria amerikane. Në vitin 2018, Riadi e kishte përfshirë në listën e terroristëve Soleimani-n dhe komandantë të tjerë të “Quds Force”, forcat ushtarake elitë për operacionet jashtë vendit.

Al Ittihad kërkoi heqjen e statujës, duke e cilësuar një provokim të hapur politik. Kjo për faktin se Pasdarani cilësohet krahu ushtarak i regjimit shiit të Ayatollah dhe shpesh ndodhen në vijën e parë të konflikteve me mbretërinë sunite.

Autoritetet refuzuan ta hiqnin bustin dhe në atë moment, ekipi i Benzema e Kante refuzoi të zbriste në fushë, vendim që u vërshëllye dhe u kontestua nga 60 mijë tifozët e pranishëm në stadium. Episodi rrezikon të pengojë bisedat për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Arabisë Saudite dhe Iranit.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Loneta Progni