Mbi 2400 viktima nga tërmeti në Afganistan

Nga A2 CNN
9 Tetor 2023, 08:31 | Bota
Mbi 2400 viktima nga tërmeti në Afganistan

Është rënduar bilanci i viktimave nga tërmeti i së shtunës me magnitudë 6.3 në Afganistan. Sipas administratës së talebanëve, 2445 njerëz u vranë nga tërmetet në Afganistan, në lëkundjet më vdekjeprurëse që kanë tronditur vendin malor të prirur nga tërmeti në vite.

Tërmetet e së shtunës, në perëndim të vendit, goditën 35 km në veriperëndim të qytetit të Heratit.

Ata ishin ndër tërmetet më vdekjeprurëse në botë këtë vit, pasi lëkundjet në Turqi dhe Siri vranë rreth 50.000 në shkurt.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Loneta Progni