Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 13%
  • Kujdesi familjar 75%
  • Ndikimi i shoqërisë 13%

8 truke për të tërhequr energji pozitive në shtëpinë tuaj

Nga A2 CNN
17 Tetor 2023, 17:44 | Lifestyle
8 truke për të tërhequr energji pozitive në

Besoni apo jo, është e mundur të tërhiqni energji pozitive në shtëpinë tuaj për ta shndërruar atë në një vend ku mund të ndiheni të qetë dhe të sigurt, larg stresit dhe negativitetit dhe të jetoni më të lumtur.

Pavarësisht se njerëzit dhe objektet mund të kenë një atmosferë që ndikon në humorin dhe jetën tonë, është fakt që ka vende ku ne në mënyrë të pandërgjegjshme perceptojmë tensionet, ose ku relaksohemi.

Kjo ndodh sepse sipas shumë shkollave të mendimit, vendet ku kalojmë shumë kohë thithin energjitë që lëshojmë dhe më pas i lëshojnë ato ndërsa jetojmë atje.

Prandaj, kur ka shumë mendime, shqetësime dhe ankthe, është mirë që mjediset tuaja të pastrohen rregullisht nga energjia negative.

Thjesht pastroni dhomat, ndryshoni strukturën dhe merrni ndihmë nga masa të vogla që ndihmojnë në largimin e energjive negative dhe tërheqjen e atyre pozitive në shtëpi.

Ne kemi zgjedhur tetë pika nga të cilat mund të filloni t’i jepni një jetë të re shtëpisë tuaj.

Hapni dritaret dhe ngrini të gjitha grilat

Nëse dëshironi të largoni çdo lloj tensioni ose negativiteti, hapni dyert dhe dritaret gjerësisht për të lejuar sa më shumë dritë të jetë e mundur. Kur jemi poshtë në vendgrumbullim, ne priremi të tërhiqemi në vetvete, duke preferuar dritat e errëta ose të buta. Dhe kjo mund të jetë më e gabuar.

Për të pastruar mendjen dhe për të thithur të gjitha përfitimet e diellit, është mirë të hapni gjithçka që mundeni dhe të lini energjinë pozitive të rrjedhë.

Përfitoni nga bimët për të tërhequr energji pozitive në shtëpinë tuaj

Bimët janë një filtër natyral kundër çdo lloj energjie negative, veçanërisht stresit. Ato kanë një fuqi qetësuese dhe promovojnë një mjedis të shëndetshëm duke përmirësuar cilësinë e ajrit. Natyrisht që bimët duhet të jenë reale dhe të shëndetshme.

Hidhni kripë në dhoma

Nëse dëshironi të pastroni shtëpinë nga dridhjet e këqija, kripa mund të jetë aleati juaj më i mirë. Në fakt, kristalet e tij janë në gjendje të thithin energjitë negative. Provoni ta shpërndani pak nëpër shtëpi dhe lëreni të veprojë për të paktën një orë para pastrimit (mjafton vetëm një fshesë me korrent të shpejtë) ose vendosni disa grushta në tas të vogël për t’i vendosur në cepat e dhomave.

Ndryshoni rregullimin e mobiljeve

Orenditë gjithashtu luajnë një rol themelor në ndikimin e gjendjes suaj mendore. Ndryshimi i renditjes së mobiljeve mund të duket si një gjë e vogël, por mund të ketë disa efekte befasuese. Pa iu drejtuar domosdoshmërisht diktateve të Feng Shui-t, provoni të ndryshoni vendin e tavolinave dhe divaneve derisa të perceptoni një ndjesi të re mirëqenieje.

Përdorni vajra esencialë që ju bëjnë të ndiheni më mirë

Aromaterapia përdoret shpesh për të reduktuar tensionin dhe stresin dhe e njëjta gjë vlen edhe për energjitë negative të grumbulluara gjatë ditës që i lëmë të depozitohen në shtëpi. Blini një shpërndarës të mirë, një nga ato me spray ose qiri, dhe lëshoni në mjedis vajrat esenciale që i përshtaten më mirë situatës që po përjetoni, duke përfshirë livando, trëndafil, lule portokalli, mente ose temjan.

Për të jetuar më të lumtur, ndryshoni perceptimet tuaja

Përpjekja për të eliminuar energjitë negative në shtëpi është e kotë nëse harrojmë se bartësit kryesorë të energjisë jemi ne vetë dhe se qëndrimi, emocionet tona kanë një ndikim në mjedisin dhe njerëzit përreth nesh. Reduktimi i ankthit, frikës, zemërimit është hapi i parë që duhet ndërmarrë për të filluar përsëri. Dhe sado e vështirë të duket, nuk është e pamundur. Lërini gjithçka jashtë shtëpisë.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli