Sondazh: Dita ndërkombëtare kundër SIDA-s, sa i përdorni masat mbrojtëse?
  • Gjithmonë 13%
  • Shpesh 25%
  • Asnjëherë 63%

Forcat tokësore izraelite hyjnë në veri të Gazës me tanke gjatë natës

Nga A2 CNN
26 Tetor 2023, 08:27 | Bota
Forcat tokësore izraelite hyjnë në veri të Gazës me

Një operacion i madh është kryer nga forcat tokësore izraelite në veri të Gazës, gjatë mbrëmjes së djeshme.

Agjencia e lajmeve Reuters duke cituar stacionin radiofonik të ushtrisë izraelite raporton se një sulm është kryer nga brigada e këmbësorisë “Givati” duke përdorur tanke, të cilat synonin “infrastrukturën terroriste” të Hamasit.

In preparation for the next stages of combat, the IDF operated in northern Gaza.

IDF tanks & infantry struck numerous terrorist cells, infrastructure and anti-tank missile launch posts.

The soldiers have since exited the area and returned to Israeli territory. pic.twitter.com/oMdSDR84rU

Në videon e operacionit të publikuar nga ushtria izraelite, shihen mjete të blinduara që përparojnë në një zonë ranore në kufi. Një ekskavator nivelon dheun e një argjinature, ndërsa predha të lëshuara nga tanket dhe shpërthime mund të shihen pranë ose mes një vargu shtëpish të shkatërruara.

Postimi i Forcave të Mbrojtjes së Izraelit vuri në dukje se operacioni i zhvilluar ishte edhe përgatitje për fazat e ardhshme të betejës, një referencë e mundshme për pushtimin e gjerë tokësor që izraelitët kanë kërcënuar të kryejnë në enklavën palestineze, me qëllim primar zhdukjen e Hamasit.

כוחות צה"ל בפיקוד חטיבת גבעתי ביצעו הלילה פשיטה ממוקדת באמצעות טנקים בשטח צפון רצועת עזה, כחלק מהכנת המרחב לשלבי הלחימה הבאים.
במסגרת הפעילות הכוחות איתרו ותקפו מחבלים רבים, השמידו תשתיות טרור, עמדות נ"ט וביצעו עבודות לארגון המרחב.
הכוחות יצאו מהמרחב בסיום המשימה pic.twitter.com/pWKfMV6Fz0

Të gjithë ushtarët izraelitë tani janë tërhequr nga veriu i Gazës dhe janë kthyer në territorin izraelit.

Operacioni ishte sulmi më i madh i IDF-së në Gaza që nga fillimi i luftës, sipas stacionit radiofonik të forcave të armatosura.

Debat - nga Alba Alishani