30 vjet marrëdhënie diplomatike, Shqipëria hap ambasadë në Ukrainë, i uron triumf ndaj Rusisë

Nga A2 CNN
12 Janar 2023, 13:07 | Aktualitet
30 vjet marrëdhënie diplomatike, Shqipëria hap ambasadë

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, njoftoi ngritjen e përfaqësimit tonë diplomatik në Ukrainë, me hapjen e ambasadës së Shqipërisë në vendin që prej afro një viti është nën sulmin e Rusisë.

Njoftimin Xhaçka e bëri ditën kur shënohet 30-vjetori i marrëdhënieve diplomatike me Ukrainën.

''Rezistenca heroike e Ukrainës është një luftë për liri dhe një refuzim i një rikthimi në tiraninë nga e cila kemi dalë të dyja vendet shumë kohë më parë'', shkruan Xhaçka duke uruar për triumfin e Ukrainës ndaj Rusisë. 

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani