Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 13%
  • Kujdesi familjar 83%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

A e dini sa kalori digjni kur shkoni në një koncert?

Nga A2 CNN
21 Gusht 2023, 10:23 | Lifestyle
A e dini sa kalori digjni kur shkoni në një koncert?

Sezoni i koncerteve ka filluar nga veriu në jug, stadiumet dhe zonat e jashtme presin të gjitha llojet e muzikës live, rock dhe pop. Me vapën e verës, ndjekja e një koncerti është e barabartë me një performancë të vërtetë atletike, mes kërcimeve dhe këngëve të kënduara. Por sa kalori digjni në një koncert? Si t'i rikuperoni ato? Dhe cilat janë ushqimet ideale për ta bërë atë?

Këtyre pyetjeve i ka dhënë përgjigje specialisti italian në Mjekësinë Sportive dhe Shkencën e të Ushqyerit, Dr. Michelangelo Giampietro. Ai dha disa indikacione të çmuara se sa energji konsumohet, bazuar në zhanrin muzikor të koncertit dhe si të trajtohet rikuperimi pas koncertit.

Sa kalori digjni në një koncert?

“Ndjekja e një koncerti, në varësi të stilit muzikor dhe përfshirjes që gjeneron, mund të krahasohet me një performancë sportive dhe është mirë të ndiqni disa parime që ju ndihmojnë ta jetoni atë në maksimum”, tha Dr. Michelangelo Giampietro.

Për shembull, gjatë një koncerti rock ku ju angazhoheni nga fillimi në fund, një burrë 80 kg mund të harxhojë midis 416 dhe 624 kalori dhe një grua 65 kg midis 338 dhe 507 kalori.

Ndryshe është rasti i një koncerti pop, ku vallëzimi alternohet me momente më të qeta dhe këndim. Në këto koncerte një burrë mund të humbasë nga 266 deri në 400 kalori, një grua nga 216 në 325.

Këshillat e ekspertit për të rikuperuar energjinë

Koncert rroku

Mund të zgjidhni një darkë të rregullt, me sasi më të vogla për të shmangur kohën e gjatë të tretjes dhe për rrjedhojë, gjumin e shqetësuar.

Pica: Shijet e thjeshta janë më të mira

Sanduiçe: Mos harroni të shtoni perime ose sallata

Sushi/oriental: Mos e teproni me roletë e pasura me salca, shmangni pjatat e skuqura dhe preferoni gatimin me avull. Orientalët janë shumë të mirë në gatimin e supave dhe perimeve

Qebap: Erëzat më të lehta dhe jo shumë të bollshme dhe pikante janë më të mira;

Një pjatë e parë (makarona, oriz), bazuar në peshk dhe perime;

Një pjatë e dytë me mish ose peshk, e përgatitur me gatim të thjeshtë dhe të shpejtë që nuk kërkon erëza yndyrore dhe e shoqëruar me oriz, bukë ose patate.

Koncert melodik pop

Zgjidhje të freskëta gjithashtu në formën e një pjate të vetme:

Poké: Shmangni salcat yndyrore dhe përtypni ngadalë çdo kafshatë;

Konsumoni sallatat e orizit, elbit dhe makarona të ftohta;

Bukë e thekur me mocarela dhe domate, tranguj dhe ullinj;

Piadina me djathë të freskët dhe sallatë ose perime;

Sallatë e pasuruar me sasi të vogla ushqimesh proteinike (mocarela, gjoks pule, vezë apo bishtajore si fasule apo qiqra, apo edhe peshk si açuge apo fileto skumbri), me vaj ulliri ekstra të virgjër dhe e shoqëruar me bukë drithëra.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi