Pse duhet të shpëlani flokët me ujë të gazuar?

Nga A2 CNN
20 Nëntor 2023, 22:18 | Lifestyle

Pse duhet të shpëlani flokët me ujë të gazuar?

Uji i rubinetit është një nga armiqtë më të mëdhenj të bukurisë së lëkurës dhe flokëve. Ju duhet të keni vënë re se flokët tuaj ndonjëherë janë shumë më të butë dhe më të shndritshëm kur i lani në vende të ndryshme jashtë shtëpisë tuaj, si për shembull kur jeni me pushime në një ishull ose në një udhëtim në një mal. Kjo për shkak se niveli i kripërave të ujit ndryshon shumë nga rajoni në rajon dhe zakonisht është mjaft i lartë në qytet.

Uji i rrjedhshëm, i pasur me gurë gëlqerorë dhe klor, kontribuon në bërjen e lëkurës më të dehidratuar dhe të thatë, e njëjtë dhe për flokët. Në afat të gjatë ato mund të ndryshojnë edhe strukturën e flokëve, duke e dëmtuar atë në mënyrë të pariparueshme. Për këtë arsye, ne ndërhyjmë në lëkurën e fytyrës menjëherë pas larjes së saj, duke aplikuar një tonik hidratues që rikthen barrierën e lëkurës, përpara se të vazhdojmë rutinën e kujdesit, ndërsa për flokët është zakon i mirë të bëjmë një shpëlarje përfundimtare me një produkt që ndryshon nga uji i rubinetit.

Sigurisht që nuk ju sugjerojmë që të mos përdorni më ujë të rrjedhshëm për të larë flokët, por të provoni një zgjidhje alternative për shpëlarjen përfundimtare, e cila mund të “zhdukë” efektet negative të ujit të rubinetit dhe kështu të çlirojë flokët nga mbetjet e tij, të cilat “sabotojnë” bukurinë dhe shëndetin e tyre.

Një produkt natyral që vlerësohet shumë për kujdesin e flokëve nga ata që e kanë zbuluar tashmë është, për habinë e disave, uji i gazuar, i cili sigurisht mund të përdoret për shpëlarjen përfundimtare. Kjo sepse flokët do të duken më të shndritshëm dhe do të ndihen më të butë, sidomos ato që kanë kaçurrela.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024