Kompania çeke merr miratimin që mishin e krijuar në laborator ta përdorë si ushqim për kafshët

Nga A2 CNN
8 Nëntor 2023, 18:33 | Teknologji

Kompania çeke merr miratimin që mishin e krijuar në laborator

Kompania çeke “Bene Meat Technologies” bën me dije se është e para në BE që merr miratimin që produktet e saj, të mishit të krijuar në laborator të përdoren si ushqim për kafshët, teksa informon se në vitet në vijim synimi i saj është të rrisë ndjeshëm prodhimin.

Gjatë një interviste për mediat, menaxheri, Roman Kriz tregon se tashmë kompania po planifikon të testojë sesi kafshët do ta “shijojnë” këtë produkt në laboratorët e saj të vendosur në Pragë.

Ai tha se firma përdori qeliza nga kafshë të gjalla të cilat rriten në një enë të njohur si një “bioreaktor i ushqyer nga një furnizim me lëndë ushqyese”, por nuk dha detaje të mëtejshme.

Një numër i madh kompanish po garojnë globalisht për të zhvilluar mish dhe produkte peshku të kultivuara në laborator, komercialisht të qëndrueshme për t’iu përshtatur thirrjeve të konsumatorëve të shqetësuar për çështjet etike dhe ndikimin mjedisor të blegtorisë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi