Sondazh: Si e vlerësoni terapinë në çift?
  • E kam provuar, e dobishme 25%
  • E padobishme 0%
  • S' e di,nuk e kam provuar 75%

Basketboll, Tirana surprizon Teutën në Durrës, pranë finaleve të titullit

Nga A2 CNN
10 Prill 2023, 12:01 | Sporte të tjera
Basketboll, Tirana surprizon Teutën në Durrës, pranë

Ndërsa shumësportëshi në vend është futur në fazën më të rëndësishme, atë të “play off”-it, në të gjitha kategoritë kanë nisur të projektohen edhe finalet e mundshme.

Mbrëmjen e së dielës, Tirana e basketbollit të meshkujve dha leksione përballë Teutës në shtëpinë e tyre në Durrës. Ekipi i trajnerit, Erkand Karaj, fitoi me diferencën 83-71 gjysmëfinalen e parë. Bardheblutë, të cilët e mbyllën sezonin e rregullt në vendin e tretë, u shfaqën në formë në ndeshjen e parë në transfertë duke hedhur kështu një hap të rëndësishëm drejt finales së madhe.

Julian Hamati i bardhebluve ishte lojtari më rezultativ i ndeshjes me 22 pikë, 2 asist dhe 14 topa në tabelë. Ndeshja e dytë gjysmëfinale luhet këtë të enjte në “Farie Hoti” të kryeqytetit. Në rast suksesi të Tiranës, skuadra e Karaj kualifikohet në finalet e titullit, ndërsa në rast fitoreje të Teutës ndeshja i drejtohet një dueli të tretë që luhet përsëri në Durrës.

Çifti tjetër gjysmëfinalist është Besëlidhja-Kamza Basket.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani