Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 40%
  • Modern 7%
  • I trashëguar 13%
  • Unik 40%

Minifutbolli në histori, Shqipëria kualifikohet në Kupën e Botës 2023

Nga A2 CNN
3 Prill 2023, 17:38 | Sporte të tjera
Minifutbolli në histori, Shqipëria kualifikohet në Kupën e

Arritje historike e Shqipërisë në minifutboll. Kombëtarja kuqezi siguroi pjesëmarrjen në Kupën e Botës 2023 që do të zhvillohet në Essen të Gjermanisë.

Festa nisi pas triumfit 4-1 përballë Qipros, në ndeshjen e fundit të EuroCup. Ishullorët shënuan të parët, por djemtë kuqezi arritën të përmbysnin rezultatin në pjesën e dytë me golat e Armand Gapit dhe Xhulio Reçit.

Shqipëria shkëlqeu në fazën e grupeve, teksa eliminoi edhe përfaqësuesen e një vendi të madh si Spanja. Zhgënjimi në Europianin e minifutbollit erdhi pas humbjes 4-1 në gjysmëfinale nga Gjeorgjia. Megjithatë, skuadra arriti të mblidhte forcat dhe të shkëlqente në sforcon e fundit.

Suksesi përballë Qipros i siguroi kuqezinjve vendin e tretë në turne dhe biletën e fundit për në Botërorin 2023, që do të zhvillohet në muajin qershor. Një tjetër gëzim për Shqipërinë ishte fakti se rrjeta e Gledi Nuzës kundër Spanjës u shpall “Goli më i bukur” i turneut.

A2 CNN Livestream

A2 Business