BE, Britania dhe SHBA dënojnë vendimin e Putin, Biden ka gati urdhrin ekzekutiv për sanksionet

Nga A2 CNN
21 Shkurt 2022, 21:42 | Bota
BE, Britania dhe SHBA dënojnë vendimin e Putin, Biden ka gati urdhrin

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian kanë dënuar vendimin e presidentit rus Vladimir Putin për të njohur pavarësinë e dy rajoneve separatiste pro-ruse në Ukrainë.

“Njohja e dy territoreve separatiste në Ukrainë është një shkelje e hapur e ligjit ndërkombëtar, integritetit territorial të Ukrainës dhe marrëveshjeve të Minskut”, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen në një postim në Twitter.

https://twitter.com/vonderleyen/status/1495846146824183816

Ndërkohë, presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel përsëriti qëndrimin e Von der Leyen në një postim të tij në Twitter, duke thënë se "BE dhe partnerët e saj do të reagojnë me unitet, vendosmëri dhe vendosmëri në solidaritet".

Ndërkohë, kryeministri britanik Boris Johnson e përshkroi njohjen e republikave separatiste si "qartësisht në shkelje të ligjit ndërkombëtar".

Duke folur në një konferencë për shtyp në Londër, ndërsa presidenti rus ende po i drejtohej kombit, Johnson tha se ishte një "shkelje flagrante e sovranitetit dhe integritetit të Ukrainës".

"Është një mohim i procesit të Minskut dhe marrëveshjeve të Minskut dhe unë mendoj se është një ogur shumë i keq dhe një shenjë shumë e errët", tha ai, duke shtuar se Mbretëria e Bashkuar do të duhet të konsiderojë se çfarë mund të bëjë më shumë për të mbështetur Ukrainën".

Ndërkaq presidenti amerikan Joe Biden ka një urdhër ekzekutiv gati për zonat e shkëputura të Ukrainës

“Presidenti Biden së shpejti do të nxjerrë një Urdhër Ekzekutiv që do të ndalojë investimet, tregtinë dhe financimin e ri nga personat amerikanë për, nga ose në të ashtuquajturat rajone DNR dhe LNR të Ukrainës”, thuhet në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë.

Urdhri gjithashtu do të lejojë SHBA-në të vendosë sanksione ndaj kujtdo që vepron në ato zona. Dhe Shtëpia e Bardhë tha se "së shpejti do të shpallë masa shtesë në lidhje me shkeljen flagrante të sotme të angazhimeve ndërkombëtare të Rusisë”.

https://twitter.com/robcrilly/status/1495857798743212033

Ministri i Jashtëm Letonez Edgars Rinkevics dënoi gjithashtu vendimin e Moskës dhe bëri thirrje për sanksione të menjëhershme të BE-së ndaj Rusisë.

Letonia e dënon këtë akt agresioni dhe bën thirrje për reagim të fortë ndërkombëtar. BE duhet të vendosë sanksione menjëherë”, tha Rinkevics në një postim në Twitter të hënën.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu