Bitcoin bie në nivelin më të ulët të dy muajve

Nga A2 CNN
18 Gusht 2023, 11:03 | Bota
Bitcoin bie në nivelin më të ulët të dy muajve

Kriptovaluta Bitcoin arriti një nivel të ri të ulët në dy muaj të premten, pasi një valë rreziku mbërtheu tregjet botërore. Të enjten, Bitcoin ra me 7.2% në rënien e tij më të madhe njëditore që nga nëntori 2022.

Më pas ra në nivelin më të ulët dy-mujor prej 26,172 dollarësh gjatë orëve të tregtimit aziatik të premten, më i ulëti që nga 16 qershori.

Tregjet globale janë goditur nga një valë shitjesh, me indekset kryesore të Ëall Street-it që u mbyllën më të ulëta të enjten dhe aksionet aziatike po shkojnë drejt javës së tretë të humbjeve për shkak të shqetësimeve për ekonominë e Kinës dhe frikës se normat e interesit në SHBA do të qëndrojnë më të larta për më gjatë duke pasur parasysh një ekonomi elastike.

Ether, kriptomonedha e dytë më e madhe, ishte e qëndrueshme në 1,690.20 dollarë, duke rënë gjithashtu ndjeshëm të enjten.

Joseph Edëards, kreu i kërkimit në Enigma Securities, ia atribuoi lëvizjen e çmimit të bitcoin paqëndrueshmërisë së ulët dhe mungesës së entuziazmit nga investitorët me pakicë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi