Panik në ajër, avioni shpërthen në flakë 30 minuta pas nisjes

Nga A2 CNN
18 Gusht 2023, 10:29 | Bota
Panik në ajër, avioni shpërthen në flakë 30 minuta pas

Një avion i Southwest Airlines që fluturonte nga Hjustoni në SHBA, në drejtim të Kankunit në Meksikë, ka marrë flakë në ajër.

Rreth 30 minuta pas nisjes një nga motorët e avionit ka shpërthyer në flakë, duke detyruar pilotët që të bëjnë ulje emergjente në aeroportin “William P. Hobby” të Hjustonit.

https://youtu.be/uuLndOCzGcs

Videot e realizuara nga pasagjerët tregojnë flakët që dalin nga një prej motorëve të tij.

Ngjarja ku u përfshi avioni Boeing 737 ndodhi të martën e 15 gushtit.

Linja ajrore me bazë në Dallas tha se avioni pësoi një "problem mekanik" menjëherë pas ngritjes.

Ai u ul në mënyrë të sigurt dhe po i nënshtrohet riparimit, ndërsa kompania ka sqaruar se një tjetër avion dërgoi pasagjerët në Kankun.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu