Bombë makinës së kryeprokurorit bullgar, shpërthim i fuqishëm gjatë lëvizjes së tij

Nga A2 CNN
1 Maj 2023, 21:36 | Ballkani
Bombë makinës së kryeprokurorit bullgar, shpërthim i

Prokurori i përgjithshëm i Bullgarisë shpëtoi i padëmtuar pasi makina e tij shpërtheu nga një bombë, e cila kishte për qëllim ta vriste atë.

Zyrtarët thanë se pajisja shpërtheu ndërsa një makinë që transportonte Prokurorin e Përgjithshëm Ivan Geshev kaloi pranë në një kthesë në një rrugë pranë fshatit Kovatçevtsi rreth orës 11:30 të mëngjesit me orën lokale.

Zëvendëskryeprokurori Borislav Sarafov tha se pajisja përfshinte 3 kilogramë tritol, ndërsa mbetjet u gjetën në pemët aty pranë.

“Bomba ishte e qartë për të vrarë Bomba ishte e qartë që synonte të vriste. Ajo nuk kishte për qëllim vetëm të frikësonte, nuk ishte fishekzjarre, ishte një shpërthim jashtëzakonisht i fuqishëm”, tha Sarafov. Ai tha se mbetjet e pajisjes po analizoheshin për të identifikuar komponentët e saj në më shumë detaje.

Geshev është një figurë e diskutueshme në Bullgari dhe emërimi i tij në vitin 2019 tërhoqi protesta nga kritikët duke thënë se ai do të bënte pak për të trajtuar korrupsionin e nivelit të lartë në vend.

A2 CNN Livestream

Parashikimi i motit