Deri tani me siguri e keni bërë gabim, disa truke se si të karikoni më shpejt smartphonin tuaj

Nga A2 CNN
17 Janar 2023, 21:46 | Teknologji

Është gjithmonë një makth kur celularit tuaj i mbaron bateria pikërisht atëherë kur ju nevojitet më shumë se kurrë. Sa më i vjetër të jetë smartphon-i juaj, aq më pak orë arrin të mbajë ngarkesën, por megjithatë ka disa truke për të përmirësuar performancën e baterisë suaj dhe shpejtësinë e karikimit.

Ekspertët këshillojnë njerëzit që të blejnë një kabllo me cilësi të mirë dhe jo më të lirën që mund të gjeni në internet apo në dyqan. Kablloja duhet të jetë e certifikuar MFi - e quajtur Made for iPhone.

Nëse tashmë është në dispozicion një karikues i mirë, ekspertët u kanë kërkuar përdoruesve të smartphone-ve që të fikin telefonat e tyre ose të aktivizojnë modalitetin e aeroplanit për të shpejtuar procesin e karikimit.

Kjo do të thotë që celularët tuaj nuk janë “të hutuar” me përditësimin e aplikacioneve, luajtjen e muzikës dhe marrjen e mesazheve ose telefonatave, gjë që mund të rëndojë në shpejtësinë e karikimit.

Një tjetër hap është ulja e ndriçimit të iPhone - ose si alternativë, kalimi në modalitetin e errët. Modaliteti i errët u prezantua në vitin 2019 dhe lejon përdoruesit e iPhone të ndryshojnë ekranet që ishin automatikisht të bardha/gri, si për shembull te Settings ose Safari, në të zezë.

Për ta bërë këtë, shkoni te Settings > Display and Brightness dhe zgjidhni nëse dëshironi që iPhone juaj të ketë një ekran të lehtë ose të errët.

Së fundmi, ekspertët kanë këshilluar pronarët e iPhone që të çaktivizojnë një veçori të quajtur Optimized Battery Charging për të shpejtuar karikimin.

Karakteristika e karikimit të optimizuar të baterisë së Apple është krijuar për të zgjatur jetën e baterive të iPhone - por mund të ngadalësojë karikimin sapo pajisja të arrijë 80%.

Për të çaktivizuar funksionin, shkoni te Settings > Battery > Battery Health & Charging.

Zëvendësimi i baterisë së iPhone tuaj

Nëse bateria e iPhone-it tuaj po ju shkakton vazhdimisht probleme, atëherë mund ta zëvendësoni atë. Por jini të shpejtë, sepse Apple po rrit koston për të zëvendësuar bateritë në modelet më të vjetra të iPhone nga 1 marsi.

Ky veprim do të shohë që kostoja e forcimit të baterive të iPhone 13, iPhone 12, iPhone 11 dhe iPhone X të rritet nga 69 dollarë (58 £) në 89 dollarë (75 £) brenda disa javësh.

Ato me modele nga linja e iPhone 14 nuk do të ndikohen, pasi Apple tashmë i tarifon klientët e saj të fundit 99 dollarë (83 £) për zëvendësimin e baterive në produktet e saj më të reja.

Zakonisht rekomandohet që përdoruesit të zëvendësojnë bateritë e tyre kur kapaciteti maksimal i baterisë arrin 80%. Mund të kontrolloni shëndetin e baterisë tuaj në çdo kohë duke shkuar te Settings > Battery > Battery Health.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani