Sondazh: Cilat janë aktivitetet tuaja gjatë fundjavës?
  • Sport 13%
  • Me miqtë dhe familjen 53%
  • Rri në shtëpi 33%

I nxehtë ekstrem në Turqi, termometri shënon 49 gradë

Nga A2 CNN
16 Gusht 2023, 19:10 | Bota
I nxehtë ekstrem në Turqi, termometri shënon 49 gradë

Një valë e nxehti ka përfshirë në ditët e fundit Turqinë, ku termometri në disa zona arriti në 49 gradë Celcius.

Temperaturat e larta pritet të vijojnë për disa ditë dhe për këtë arsye autoritetet iu kanë bërë thirrje banorëve që të tregojnë kujdes e të marrin masa dhe të shmangin lëvizjet e panevojshme gjatë mesditës.

Shërbimi Kombëtar i Motit e cilëson këtë sezon veror në Turqi si tepër të nxehtë dhe fajëson për këtë ndryshimet klimatike.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani