Sondazh: A duhet të zbatohet leja menstruale në Shqipëri?
  • Po 56%
  • Jo 33%
  • Nuk e di 11%

Kritikoi mbretin për marrëdhëniet me Izraelin, dënohet me 5 vite burg

Nga A2 CNN
3 Gusht 2023, 19:31 | Bota
Kritikoi mbretin për marrëdhëniet me Izraelin, dënohet me 5

Një gjykatë në Marok dënoi me 5 vite burg një burrë 48 vjeçar nën akuzën se kishte fyer monarkinë, një krim i konsideruar i rëndë në këtë vend.

Në fakt Said Boukioud, kishte kritikuar në rrjetet sociale vendimin e mbretit për të normalizuar marrëdhëniet mes Marokut dhe Izraelit, por kjo gjë u interpretua nga trupi gjykues si një fyerje ndaj kreut të shtetit.

Kjo edhe në bazë të Kushtetutës, ku çështjet që kanë lidhje me politikën e jashtme janë kompetencë e monarkut Mohammed VI.

Avokati mbrojtës i Boukioud deklaroi se vendimi i shkallës së parë do të apelohet, ndërkohë që e cilësoi atë si shumë të rëndë dhe të pakuptueshëm.

Maroku dhe Izraeli kanë normalizuar marrëdhëniet diplomatike mes tyre 2 vite më parë, në një akord të ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara.

Ditari A2 CNN