Kthim në të ardhmen! Aston Marton prezanton modelin e rrallë, 320 km/h dhe çmim 2 milionë paund

Nga A2 CNN
17 Gusht 2022, 14:38 | Teknologji

Aston Martin ka prezantuar një makinë të re, të jashtëzakonshme. Mjeti futurist, i ndërtuar me një sy nga e kaluara, arrin një shpejtësi prej 210 km/h. Në total, kompania britanike do të prodhojë vetëm 10 copë nga kjo makinë, e quajtur DBR22, me një çmim prej 2 milionë paundësh për secilën.

Makina është e pajisur me një motor me 12 pistona, 5,2 litërsh, që punon me naftë. Motori gjigant, me 715 kuaj fuqi, e lejon që të arrijë nga 0 në 100 km/h për vetëm 3,4 sekonda. Sipas Aston Martin, ky do të jetë motori i fundit super i fuqishëm që do të kompania do të prodhojë, pasi po përgatitet që të kalojë te makinat elektrike duke filluar nga viti 2030.

Modeli DBR22, pa çati, është bazuar te një prej makinave ikonike të garave të prodhuara nga Aston Martin në vitet 1950, DBR1. Për krijimin e saj janë përdorur teknika të printimit 3D.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi