Nga prilli, paga minimale 40 mijë lekë, Rama: Reagim ndaj vështirësive të krijuara prej agresionit të Putinit

Nga A2 CNN
16 Mars 2023, 18:31 | Politikë

Kryeministri Rama, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka bërë me dije se kanë nisur takimet me përfaqësues të sipërmarrjes private për të diskutuar mbi domosdoshmërinë e rritjes së mëtejshme të pagave.

Ai shtoi se qeveria po bën gati korrektimin e të gjithë skemës së pagave, pas rritjes së pagës minimale, e cila nga muaji prill do jetë në shifrën 40 mijë lekë.

“Nisim takimet me sipërmarrjen për domosdoshmërinë e rritjes së mëtejshme të pagave në sektorin privat, ku tanimë nga prilli minimumi i detyrueshëm është 40 mijë lek. Ndërkohë që qeveria po bën gati korrektimin e krejt skemës së pagave pas rritjes së ndjeshme të pagës minimale, si reagim ndaj vështirësive të paparashikuara të krijuara kudo prej agresionit të Putinit dhe inflacionit të luftës”-shkruan Rama.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani