Sondazh: Ku do e kaloni natën e ndërrimit të viteve?
  • Famije 77%
  • Restorant/bare 7%
  • Jashtë vendit 16%

Pakistan, pesë kisha digjen pas akuzave për blasfemi nga dy të krishterë

Nga A2 CNN
17 Gusht 2023, 08:47 | Bota
Pakistan, pesë kisha digjen pas akuzave për blasfemi nga dy të

Videot e postuara në mediat sociale treguan qindra njerëz të armatosur me shkopinj dhe shkopinj duke sulmuar kishat dhe shtëpitë private

Në Pakistan, të paktën pesë kisha u plaçkitën dhe u dogjën në qytetin Jaranwala, që bën pjesë në provincën lindore të Punjabit.

Sulmet u kryen në përgjigje të akteve të supozuara të blasfemisë, të kryera nga dy të krishterë kundër Kuranit.

Kështu raporton media pakistaneze Geo, duke cituar klerikun e krishterë Akmal Bhatti.

Sakaq, peshkopi protestant Azad Marshall deklaroi në Twitter se "Biblat janë përdhosur dhe të krishterët janë torturuar dhe ngacmuar, duke u akuzuar padrejtësisht për shkelje të Kuranit të Shenjtë".

Videot e postuara në mediat sociale treguan qindra njerëz të armatosur me shkopinj duke sulmuar kishat dhe shtëpitë private, e më pas duke u vënë flakën atyre.

Mbi 100 persona janë arrestuar në lidhje me sulmet, ndërsa siguria e kishave është forcuar me një dislokim masiv të forcave të rendit.

Kryeministri i përkohshëm, Anwaarul Haq Kakar, tha se kishte ngelur "zemërthyer nga imazhet që vinin nga Jaranwala", duke njoftuar masa të ashpra kundër atyre që shkelin ligjin dhe synojnë pakicat.

Ditari A2 CNN