Sondazh: A duhet të zbatohet leja menstruale në Shqipëri?
  • Po 56%
  • Jo 33%
  • Nuk e di 11%

Gjetën muzeun e boshatisur, shkarkohet punonjësi

Nga A2 CNN
16 Gusht 2023, 22:09 | Bota
Gjetën muzeun e boshatisur, shkarkohet punonjësi

Një punonjës i Muzeut Britanik u shkarkua nga detyra, pasi një sasi e konsiderueshme objektesh me vlerë, bizhuterish dhe gurësh të çmuar u zbulua se ishin vjedhur mbrëmjen e së martës.

Muzeu, një nga më të vizituarit në botë, deklaroi se po ndërmerrte veprime ligjore kundër rojet dhe njoftoi se ka nisur gjithashtu një rishikim të sigurisë së objektit.

Shumica e sendeve të vjedhura mbaheshin në një depo mes të cilave kishte bizhuteri ari, gurë të çmuar që datojnë nga shekulli i 15-të para Krishtit deri në shekullin e 19-të pas Krishtit.

Asnjë nga artikujt nuk ishte shfaqur kohët e fundit në publik dhe mbaheshin kryesisht për qëllime akademike dhe kërkimore.

Drejtori i muzeut, ish-ministri i financave George Osborne tha se administratorët ishin jashtëzakonisht të shqetësuar kur kishin mësuar për vjedhjen dhe e cilësoi incidentit si të pazakontë.

Ditari A2 CNN