Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 42%
  • Modern 8%
  • I trashëguar 8%
  • Unik 42%

Kundërshtojnë çmimin e naftës, fermerët grekë bllokojnë parlamentin

Nga A2 CNN
21 Shkurt 2024, 12:32 | Ballkani

Kundërshtojnë çmimin e naftës, fermerët grekë

Fermerët grekë kanë zhvilluar, mbrëmjen e kaluar, protestën e radhës, duke bllokuar këtë herë sheshin përpara parlamentit në qendër të Athinës.

Për orë me radhë, fermerët qëndruan para kuvendit për të kërkuar uljen e çmimit të karburantit dhe kostos së prodhimit.

Fermerët deklarojnë se gjatë viteve të fundit janë prekur edhe nga ndryshimet klimatike, pasi të nxehtit ekstrem dhe zjarret janë duke e bërë punën e tyre edhe më të rrezikshme.

Ata i kanë bllokuar shkurtimisht rrugët dhe pikëkalimet për disa javë, derisa sindikatat kanë biseduar me qeverinë e Kyriakos Mitsotakis për ndihmë financiare.

Qeveria u ka ofruar atyre deri tani uljen e çmimit të energjisë dhe zgjatjen e afatit për uljen e çmimit të naftës në bujqësi deri në fund të vitit 2024.

Qeveria greke ka thënë se është e gatshme të bisedojë për një skemë të përhershme për zbritje tatimore, por nuk ka shanse për koncesione shtesë këtë vit.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli