Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 45%
  • Tre herë në javë 18%
  • Vetëm në fundjavë 9%
  • Asnjëherë 27%

U zgjodh kryeministri i parë shqiptar në RMV, Hasani uron Talat Xhaferin

Nga A2 CNN
28 Janar 2024, 16:36 | Ballkani

U zgjodh kryeministri i parë shqiptar në RMV, Hasani uron Talat

Ministri i Jashtëm, Igli Hasani ka uruar Talat Xhaferin për zgjedhjen e tij si kryeministër i parë shqiptar në Maqedoninë e Veriut.

Në një postim në platformën X, ai shkruan se është besimplotë se Xhaferi do t’i përmbushë detyrimet e programit qeveritar, duke nisur nga organizimi i zgjedhjeve të lira dhe demokratike.

Postimi i Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme në platformën X:

Suksese kryeministrit të parë shqiptar në historinë e Maqedonisë së Veriut! Besimplotë se Kryeministri Talat Xhaferi dhe kabineti i tij qeveritar do të përmbushin angazhimet dhe detyrimet e programit qeveritar, që nga organizimi i zgjedhjeve të lira, të ndershme e demokratike, vijimi i punës për realizimin e proceseve që dalin nga negociatat për anëtarësim me BE-në dhe përshpejtimi i integrimit evropian, rritja dhe zhvillimi i ekonomisë dhe lufta kundër krimit dhe korrupsionit.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli