Tërmet me magnitudë 6.1 në Kili

Nga A2 CNN
14 Shkurt 2024, 08:29 | Bota

Tërmet me magnitudë 6.1 në Kili

Një tërmet me magnitudë 6.1 goditi rajonin Atacama në Kilin qendror të martën, tha Qendra Sizmologjike Mesdhetare Evropiane (EMSC).

Tërmeti ishte 123 km në veri-veriperëndim të La Serena, Kili dhe në një thellësi prej 30 km milje, tha EMSC.

Nuk ka pasur raporte fillestare për dëme apo viktima si pasojë e tërmetit dhe sipas mediave lokale nuk ka gjasa për dëme të konsiderueshme. Ngjarja nuk ka shkaktuar asnjë paralajmërim për cunami.

Zyrtarët mund të mbyllin përkohësisht infrastrukturën e transportit në zonën e lëkundjeve për të kontrolluar për dëmtime.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli