Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 67%
  • Mungesa e kohës 22%
  • Mungesë motivimi 0%
  • Lodhja fizike 11%

Biden: Armëpushimi në Gaza i pamundur para Ramazanit

Nga A2 CNN
9 Mars 2024, 09:04 | Bota

Biden: Armëpushimi në Gaza i pamundur para Ramazanit

Presidenti i SHBA Joe Biden ka deklaruar se është e vështirë për një marrëveshje armëpushimi në Gaza deri në fillim të muajit të Ramazanit. Ai tha gjithashtu se ishte i shqetësuar për dhunën në Jerusalemin Lindor pa një armëpushim.

"Duket e vështirë," u tha Biden gazetarëve kur u pyet nëse një marrëveshje për të ndalur konfliktin pesëmujor mund të arrihet deri në Ramazan, i cili do të fillojë të dielën.

Krahu i armatosur i Hamasit të premten u bëri thirrje mbështetësve të mobilizohen drejt kompleksit të xhamisë Al-Aksa në Jerusalemin lindor, një pikë e ndezur për dhunë gjatë Ramazanit në vitet e kaluara.

Tre fëmijë të tjerë kanë humbur jetën nga kequshqyerja dhe dehidratimi në spitalin al-Shifa të Gazës, thanë zyrtarët palestinezë, duke e çuar numrin e konfirmuar nga uria në 23.

Pesë persona u vranë nga kutitë e ndihmave të hedhura nga ajri, sepse parashutat nuk u hapën, duke theksuar problemin e dërgimit të ndihmave humanitare dëshpërimisht të nevojshme në Gaza mes kufizimeve izraelite.

Koalicioni detar i udhëhequr nga SHBA në Detin e Kuq ka penguar një sulm "në shkallë të gjerë" të Houthi në zonë, duke rrëzuar 15 dronë që përbënin një "kërcënim të menjëhershëm" për anijet tregtare dhe anijet e koalicionit, pretendon Komanda Qendrore e SHBA (CENTCOM).

Koalicioni detar i udhëhequr nga SHBA në Detin e Kuq ka penguar një sulm "në shkallë të gjerë" të Houthi-t në zonë, duke rrëzuar 15 dronë që përbënin një "kërcënim të menjëhershëm" për anijet tregtare dhe anijet e koalicionit, pretendon Komanda Qendrore e SHBA (CENTCOM).

Njoftimi vjen pasi Houthi-t shtojnë sulmet e tyre ndaj Izraelit, anijeve të lidhura me SHBA-në dhe Britaninë e Madhe në rrugën ujore strategjike për të treguar solidaritet me Gazën, thonë ata.

Të paktën 30,878 palestinezë janë vrarë dhe 72,402 janë plagosur në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori. Numri i të vdekurve në Izrael nga sulmet e Hamasit të 7 tetorit është 1,139, dhe dhjetëra vazhdojnë të mbahen robër.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli