Sondazh: Sipas jush, brezi më i lumtur është:
  • X (1960-1980) 33%
  • Millenials (1981-1996) 56%
  • Z (1997-2011) 11%
  • Alpha (2012-2025) 0%

Bluajnë ushqimin e kafshëve për t’u ushqyer, dëshmi rrëqethëse të banorëve në Gaza

Nga A2 CNN
10 Shkurt 2024, 08:40 | Bota

Bluajnë ushqimin e kafshëve për t’u ushqyer, dëshmi

Fëmijët po mbeten pa ushqim për ditë të tëra, pasi kolonave të ndihmave u mohohet gjithnjë e më shumë lejet për të hyrë. Disa banorë kanë përdorur bluarjen e ushqimit të kafshëve në miell për të mbijetuar, por edhe rezervat e atyre drithërave tani janë duke u pakësuar. BBC sjell dëshmitë e njerëzve që jetojnë në veriun e izoluar të Gazës.

Njerëzit kanë përshkruar gjithashtu gërmimin në tokë për të hyrë në tubacionet e ujit, për të pirë dhe për t'u larë.

“Njerëzit nuk po e gjejnë në treg. Është i padisponueshëm në ditët e sotme në veri të Gazës dhe në qytetin e Gazës. Ajo që kishim ishte në të vërtetë nga gjashtë apo shtatë ditët e armëpushimit [në nëntor] dhe çfarëdo ndihme që u lejua në veri të Gazës është konsumuar deri më tani. Ajo që njerëzit po hanë tani është në thelb oriz dhe vetëm oriz", thotë Mahmoud Shalabi, një punonjës lokal i ndihmës mjekësore në Beit Lahia.

Programi Botëror i Ushqimit (ËFP) i tha BBC-së këtë javë se katër nga pesë autokolonat e fundit të ndihmave në veri ishin ndaluar nga forcat izraelite, që do të thotë një hendek prej dy javësh midis dërgesave në qytetin e Gazës.

"Ne e dimë se ekziston një rrezik shumë serioz i urisë në Gaza nëse nuk ofrojmë vëllime shumë të konsiderueshme të ndihmës ushqimore në baza të rregullta," tha shefi rajonal i ËFP, Matt Hollingëorth.

OKB-ja ka paralajmëruar se kequshqyerja tek fëmijët e vegjël në veri është rritur ndjeshëm dhe tani është mbi pragun kritik prej 15%.

Duha al-Khalidi, nënë e katër fëmijëve në Beit Lahia, i tha BBC-së dy javë më parë se ajo eci 9.5 km në shtëpinë e motrës së saj në qytetin e Gazës, në kërkim të dëshpëruar për ushqim, pasi fëmijët e saj nuk kishin ngrënë për tri ditë.

"Unë nuk kam para dhe edhe sikur të kisha, nuk ka asgjë në tregun kryesor të qytetit. Motra ime dhe familja e saj po vuajnë gjithashtu. Ajo ndau me mua sasinë e fundit të makaronave në shtëpinë e saj”, tha ajo.

"Ne mendojmë se vdekja është bërë e pashmangshme," tha motra e saj, Ëaad. "Ne humbëm katin e fundit të shtëpisë sonë, por vazhdojmë të jetojmë këtu pavarësisht frikës së shembjes. Prej dy javësh nuk gjejmë asgjë në treg dhe nëse disa produkte janë në dispozicion, ato janë 10 herë më shumë se çmimi i tyre normal".

Agjencia e Koordinimit Humanitar të OKB-së, Ocha, thotë se më shumë se gjysmës së misioneve të ndihmës në veri të Gazës iu mohua aksesi muajin e kaluar dhe se ka një ndërhyrje në rritje nga forcat izraelite në mënyrën dhe vendin ku ofrohet ndihma.

Sipas saj 300,000 njerëz që vlerësohet se jetojnë në zonat veriore janë kryesisht të shkëputur nga ndihma dhe përballen me një rrezik në rritje të urisë.

Një zëdhënës i agjencisë ushtarake izraelite të ngarkuar me koordinimin e aksesit të ndihmës në Gaza tha në një konferencë muajin e kaluar se "nuk kishte uri në Gaza. Periudha". Agjencia, Cogat, ka thënë vazhdimisht se nuk e kufizon sasinë e ndihmave humanitare të dërguara në Gaza.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani