Sondazh: A ju shqetëson lënia në harresë e Bibliotekës Kombëtare?
  • Po 71%
  • Jo 24%
  • Nuk më intereson 6%

Dua Lipa thirrje për armëpushim në Gaza: Nuk ka mjaftueshëm liderë botërorë që po mbajnë qëndrim

Nga A2 CNN
17 Janar 2024, 13:48 | Bota

Dua Lipa thirrje për armëpushim në Gaza: Nuk ka mjaftueshëm

Dua Lipa është një nga yjet më të mëdha të muzikës pop në botë, por këngëtarja ka shprehur zhgënjimin e saj me perceptimin e publikut për të.

“Nuk e di nëse njerëzit besojnë se më pëlqen të lexoj libra. Ata nuk duan që ju të bëheni politikan. Ata nuk duan që ju të jeni të zgjuar. Unë mund të bëj më tepër sesa thjesht ajo që bëj."

Që nga kënga e saj New Rules në vitin 2017, këngëtarja britaniko-shqiptare ka hapur një klub librash, një buletin për stilin e jetës dhe një festival ndërkombëtar muzikor në Prishtinë, Kosovë.

Ajo ka bërë gjithashtu tituj për pikëpamjet e saj politike, duke kritikuar qëndrimin e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar ndaj imigracionit dhe duke bërë thirrje për një armëpushim në Gaza.

Dua Lipa thirrje për armëpushim në Gaza: Nuk ka mjaftueshëm

Duke folur në një intervistë për “Rolling Stone”, ajo tha se botëkuptimi i saj ishte formësuar nga përvoja e prindërve të saj për të ikur nga lufta në Kosovë në fund të viteve 1990.

“Ekzistenca ime është disi politike, fakti që kam jetuar në Londër sepse prindërit e mi u larguan nga lufta. Ndjej për njerëzit që duhet të largohen nga shtëpia e tyre. Nga përvoja ime e të qenit në Kosovë dhe të kuptuarit se çfarë bën lufta, askush me të vërtetë nuk dëshiron të largohet nga shtëpia e tyre. Ata e bëjnë këtë për mbrojtje, për të shpëtuar familjen e tyre, për t'u kujdesur për njerëzit përreth tyre, për një jetë më të mirë. Kështu që unë ndihem afër tyre."

Këngëtarja paralelizoi atë që kaluan prindërit e saj dhe situatës në të cilën ndodhen aktualisht palestinezët, gjë që e shtyu atë të nënshkruante një peticion që bënte thirrje për një armëpushim.

Megjithatë, ajo ishte gjithashtu kritike për mizoritë e kryera nga Hamasi gjatë sulmit të tyre vdekjeprurës ndaj Izraelit tetorin e kaluar.

"Unë nuk e fal atë që po bën Hamasi. Ndihem shumë keq për çdo jetë të humbur izraelite dhe atë që ndodhi më 7 tetor. Për momentin, ajo që duhet të shikojmë është se sa jetë kanë humbur në Gaza, civilë të pafajshëm dhe jetë që po humbet. Thjesht nuk ka mjaft liderë botërorë që po mbajnë qëndrim dhe po flasin për krizën humanitare që po ndodh, armëpushimin humanitar që duhet të ndodhë."

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu