Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 37%
  • Modern 5%
  • I trashëguar 16%
  • Unik 42%

E para që nga viti 2022, bisedë telefonike mes ministrave të mbrojtjes franceze dhe ruse

Nga A2 CNN
3 Prill 2024, 19:18 | Bota

E para që nga viti 2022, bisedë telefonike mes ministrave të

Ministri francez i Mbrojtjes, Sébastien Lecornu dhe ministri rus Serghei Shoigu patën një bisedë telefonike, e para që nga tetori i vitit 2022.

Sipas një deklarate nga ministria franceze, Parisi siguroi Moskën për "gatishmërinë e Francës për shkëmbime më intensive me synimin për të luftuar terrorizmin sa më efektivisht të jetë e mundur".

Për sulmin e 22 marsit në Moskë, të pretenduar nga ISIS, Lecornu konfirmoi se "Franca nuk ka asnjë informacion që e lejon atë të krijojë një lidhje midis këtij sulmi dhe Ukrainës" dhe i bwri apel Rusisë që "të ndërpresë çdo instrumentalizim".

A2 CNN Livestream

A2 Business