Flota ruse pak milje larg SHBA! Fregata dhe nëndetësja me energji bërthamore mbërrin në Kubë

Nga Erjon Dervishi
12 Qershor 2024, 23:16 | Bota

Flota e luftanijeve ruse mbërriti në ujërat kubane, përpara stërvitjeve të planifikuara ushtarake në Karaibe. Analistët thonë se vendimi i Moskës për të dërguar fregatën e saj luftarake dhe një nëndetëse me energji bërthamore është një përpjekje për të demonstruar fuqi mes tensioneve në rritje për mbështetjen perëndimore për Ukrainën.

Tre anije kaluan në Gjirin e Havanës të shoqëruara nga varka të vogla që i udhëzonin nëpër kanalin e ngushtë. Fregata e anijes, e zbukuruar me flamujt rus dhe kuban, u përshëndet me 21 të shtëna topi. 

Ndërkohë, ushtria amerikane ka bërë të ditur që disa anije ruse dhe anije ndihmëse të marrin pjesë në stërvitje, të cilat gjithashtu mund të ndalen në Venezuelë. Rusia është një aleat i vjetër i Venezuelës dhe Kubës, dhe luftanijet dhe avionët e saj kanë hyrë herë pas here në mbrojtjen e Karaibeve. Por, misioni vjen më pak se dy javë pasi Presidenti Joe Biden autorizoi Ukrainën të përdorë armë të ofruara nga SHBA për të goditur brenda Rusisë për të mbrojtur Kharkivin, qytetin e tij të dytë më të madh. Kjo është arsyeja pse Presidenti rus Vladimir Putin sugjeroi që ushtria e tij mund të përgjigjet me "hapa asimetrike" diku tjetër në botë.

Një zyrtar i lartë amerikan, i cili foli në kushte anonimiteti për “Associated Press”, tha se vendosja e anijeve ruse "nuk përbën një kërcënim të drejtpërdrejtë për Shtetet e Bashkuara".

Sakaq, kërcënimi bërthamor është përmendur edhe nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili para takimit të ministrave të mbrojtjes në Bruksel, theksoi se NATO përshtasë aftësitë bërthamore me mjedisin aktual të sigurisë. 

 

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli 2024