Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 37%
  • Modern 5%
  • I trashëguar 16%
  • Unik 42%

Fluksi i emigrantëve, Finlanda mbyll kufirin me Rusinë

Nga A2 CNN
28 Nëntor 2023, 17:20 | Bota

Fluksi i emigrantëve, Finlanda mbyll kufirin me Rusinë

Finlanda do të mbyllë kufijtë me Rusinë deri më 13 dhjetor. Shkak është bërë numri i lartë i emigrantëve.

Lajmin e bëri të ditur Petteri Orpo në një konferencë për shtyp teksa shtoi se posta e fundit kufitare e mbetur, në Arktik, do të mbyllet deri në mes të dhjetorit.

Finlanda kishte vetëm një pikë kontrolli kufitare të hapur, të vendosur në Arktik, pasi qeveria mbylli shtatë të tjerat për shkak të rritjes së ardhjeve të emigrantëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika.

Finlanda akuzon Moskën se i ka çuar emigrantët drejt kufirit finlandez, ndërsa ministri i Mbrojtjes e quajti atë "luftë hibride" nga ana e Kremlinit.

Stacioni i fundit kufitar i hapur në kufirin lindor, Raja-Jooseppi, do të mbyllet të enjten më 30 nëntor deri më 13 dhjetor. 

A2 CNN Livestream

A2 Business