Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 0%
  • Kujdesi familjar 100%
  • Ndikimi i shoqërisë 0%

Identifikohet pas 80 vitesh piloti amerikan i Luftës së Dytë Botërore

Nga A2 CNN
4 Dhjetor 2023, 10:01 | Bota

Identifikohet pas 80 vitesh piloti amerikan i Luftës së Dytë

Më 10 korrik 1943, gati një vit para zbarkimit në Normandi, forcat e armatosura aleate nisën operacionin Husky, duke zbritur masivisht në bregdetin siçilian dhe duke filluar çlirimin e kontinentit evropian. Pikërisht në atë kohë, një pilot i ri amerikan i quajtur Gilbert Haldeen Myers, së bashku me një ekuipazh prej pesë personash, u larguan nga Tunizia me bombarduesin e tij B-25 për të sulmuar aeroportin Sciacca në Siçili.

Pak pasi goditi objektivin, ai nuk u kthye më, sepse u qëllua nga zjarri kundërajror italian dhe u rrëzua në fshatin e ishullit. Autoritetet e raportuan atë të zhdukur. Gjërat mbetën të tilla për tetëdhjetë vjet, derisa eshtrat e tij u identifikuan nga një ekip ekspertësh.

Kërkimet në zonën e përplasjes, që ndodhet në jugperëndim të ishullit, ishin kryer pa sukses katër vjet pas tragjedisë, në vitin 1947, por pika e kthesës erdhi në vitin 2023, pas një hetimi të ri të kryer nga “Recovery and Identification of Conflict Casualties” të Universitetit britanik Cranfield (CRICC) në bashkëpunim me agjencinë qeveritare amerikane të specializuar në rikuperimin e të burgosurve dhe ushtarëve të zhdukur në luftë. Ekipi i ekspertëve përgjegjës për rikuperimin përbëhej nga njëzet persona, secili përgjegjës për kërkimin në afërsi të zonës së goditjes, në zonën e Sciacca.

Kjo nuk ishte një sipërmarrje e thjeshtë. Studiuesit ekzaminuan me përpikëri tonelata dheu, duke shpresuar të rikuperonin objekte të vogla ose efekte personale të dobishme për identifikimin e anëtarëve të ekuipazhit. Përpjekjet dhanë rezultat. Në tetor 2023, ekipi gjeti fragmente të rrënojave të avionit dhe mbetjeve njerëzore, të cilat u dërguan në një laborator të SHBA-së të drejtuar nga DPAA. Falë analizës së ADN-së, në gusht 2023, ato iu atribuuan Myers.

Me origjinë nga Pittsburgh, Pensilvani, ushtari i ri u caktua në Skuadrën e Bombardimit 381, pjesë e Grupit 310 të Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara (USAAF). Në bord, ai kryente detyrat e bashkëpilotit dhe në momentin e vdekjes ishte 27 vjeç.

Ky nuk është i vetmi i zhdukur i gjetur kohët e fundit në territorin italian. Falë analizave gjenetike, në prill 2023, DPAA njoftoi identifikimin e një ushtari tjetër amerikan, Wing O. Hom, i cili u zhduk në shkurt 1944 pranë Cisterna të Latinës, disa km në jug të Romës. Së bashku me Myers dhe Hom, numri i anëtarëve të ushtrisë Stars and Stripes të përfshirë në Luftën e Dytë Botërore dhe ende të zhdukur arrin në rreth 72.000. Prej tyre, vlerësohet se 39.000 mund të zbulohen dhe identifikohen.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli