Sondazh: Sipas jush, brezi më i lumtur është:
  • X (1960-1980) 33%
  • Millenials (1981-1996) 56%
  • Z (1997-2011) 11%
  • Alpha (2012-2025) 0%

Izraeli nxjerr videon, “kap mat” liderin e Hamasit duke dalë nga një tunel në Gaza

Nga A2 CNN
14 Shkurt 2024, 13:01 | Bota

Nuk ka asnjë tunel në të cilin ai mund të fshihet prej nesh”. Me këtë kërcënim e ka shoqëruar ushtria izraelite publikimin e një video ku IDF pretendon se shfaqet lideri i krahut të armatosur të Hamas, Yahya Sinwar.

Pamjet e publikuara janë filmuar nga një kamer sigurie në një nga tunelet e Gazës. Sipas IDF, aty shihet Sinwar, duke u larguar nga qyteti Khan Yunis, së bashku me një nga bashkëshortet dhe fëmijët e tij.

Sipas gazetës izraelite “Jerusalem Post”, videoja i përket 7 tetorit të vitit të shkuar, kur filloi lufta e Hamasit.

Forcat izraelite do ta gjejnë Sinwar-in të vdekur apo të gjallë", tha zëdhënësi ushtarak izraelit, Daniel Hagari, pas publikimit të videos.

Zëdhënësi i forcave të armatosura izraelite, sqaroi se ushtria arrestoi familjarë të liderëve të Hamasit, duke shtuar se këta të afërm i kanë dhënë IDF-së shumë informacione.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani