Sondazh: Sipas jush, brezi më i lumtur është:
  • X (1960-1980) 33%
  • Millenials (1981-1996) 56%
  • Z (1997-2011) 11%
  • Alpha (2012-2025) 0%

Jo vetëm Rutte, një tjetër kandidat për kryesimin e NATO

Nga A2 CNN
12 Mars 2024, 20:50 | Bota

Jo vetëm Rutte, një tjetër kandidat për kryesimin e NATO

Presidenti i Rumanisë, Klaus Iohannis ka shprehur së fundmi ambiciet e tij për të kandiduar për detyrën e shefit të NATO-s.

Në dy vjetët e fundit, aleanca perëndimore e mbrojtjes ka funksionuar në një ambient sfidues të sigurisë, sidomos pas nisjes së luftës së Rusisë në Ukrainë.

“Kam vendosur t’i hyjë garës për postin e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s”, tha ai.

Kryeministri holandez, Mark Rutte, mendohet se është në krye të garës për të udhëhequr aleancën dhe për të zëvendësuar Soltenbergun, pasi Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Gjermania kanë shprehur mbështetje për kandidimin e tij.

Megjithatë, Hungaria ka thënë se nuk do ta mbështesë Rutten, i cili e ka kritikuar në të kaluarën Qeverinë e Hungarisë.

Pasardhësi i Stoltenbergut i cili e ka drejtuar NATO-n për një dekadë, pritet të shpallet pak para samitit të aleancës që do të mbahet në korrik në Uashington.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani