Marrëveshje historike, Australia strehon shtetin që po mbytet

Nga A2 CNN
14 Nëntor 2023, 17:39 | Bota

Marrëveshje historike, Australia strehon shtetin që po mbytet

Rritja e nivelit të detit po bën që Tuvalu, një arkipelag në Paqësor, të zhduket. Kjo është arsyeja pse qytetarët e saj do të duhet të jetojnë në Australi falë një marrëveshjeje të paraqitur këtë të premte. Kryeministri i Tuvalut, Kausea Natano, dhe homologu i tij australian, Anthony Albanese, kanë nënshkruar një traktat për të siguruar një strehë klimatike në kontinent për 11 000 banorët e Tuvalut, nëse humbasin shtëpitë e tyre.

“Ne besojmë se njerëzit e Tuvalut meritojnë të jetojnë mirë, studiojnë dhe punojnë diku tjetër, pasi ndikimi i ndryshimeve klimatike po përkeqëson situatën”, thanë dy udhëheqësit në një deklaratë të përbashkët.

Tuvalu është aktualisht një nga vendet më të cenueshme në botë për shkak të ndryshimeve klimatike. Popullsia e tij është e ndarë në nëntë ishuj që ngrihen më pak se pesë metra mbi nivelin e detit dhe rritja e nivelit të oqeanit ka bërë që dy prej tyre të zhduken. Natano tha se marrëveshja, e cila tani duhet të ratifikohet nga të dyja palët, është “një mesazh shprese” për vendin e tij.

“Është marrëveshja e parë specifike për emigracionin e lidhur me klimën”, tha Jane McAdam, një specialiste në ligjin e refugjatëve dhe profesore në Universitetin e Uellsit të Ri Jugor, në Australi. Në përmbajtjen e marrëveshjes, Australia angazhohet gjithashtu të disbursojë 16 milionë dollarë australianë (10 milionë dollarë) për të mbrojtur territorin e arkipelagut të vogël.

“Marrëveshja midis Australisë dhe Tuvalut do të shihet si një ditë e rëndësishme, me Australinë që pranon se ne jemi pjesë e familjes së Paqësorit”, tha Albanese. Varësia ekonomike e Australisë nga eksportet e gazit dhe qymyrit, dy aktivitete ndotëse që kontribuojnë në ndryshimin e klimës, ka qenë një pikë fërkimi me fqinjët e saj në Paqësor.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu