Mbështetja e SHBA për sulmet izraelite në Gaza, zbardhen kabllogramet e ambasadave amerikane në botën arabe

Nga A2 CNN
10 Nëntor 2023, 12:34 | Bota
Mbështetja e SHBA për sulmet izraelite në Gaza, zbardhen
Joe Biden

Administrata Biden ka marrë paralajmërime të ashpra nga diplomatët amerikanë në botën arabe se mbështetja e saj e fortë për fushatën ushtarake shkatërruese dhe vdekjeprurëse të Izraelit në Gaza “po na humbet publikun arab për një gjeneratë”, sipas një kabllogrami diplomatik të siguruar nga CNN.

Kablloja nënvizon shqetësimin e thellë midis zyrtarëve amerikanë për zemërimin në rritje kundër Shteteve të Bashkuara që shpërtheu menjëherë pasi Izraeli nisi operacionet e tij kundër Hamasit, pas sulmeve të grupit militant në Izrael më 7 tetor që lanë mbi 1400 izraelitë të vdekur.

“Ne po humbasim keq në hapësirën e betejës së mesazheve”, lexon një kabllogram të mërkurën nga Ambasada e SHBA-së në Oman, duke cituar biseda me “një gamë të gjerë kontaktesh të besuara dhe të matura”. Mbështetja e fuqishme e SHBA-së për veprimet e Izraelit po shihet, paralajmëron kabllogrami, “si faj material dhe moral në ato që ata i konsiderojnë si krime të mundshme lufte”.

Kablloja nga ambasada u shkrua nga zyrtari i dytë më i lartë amerikan në Muscat dhe iu dërgua, ndër të tjera, Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, CIA-s dhe FBI-së. Ndërsa është vetëm një kabllo nga një ambasadë rajonale, ai ofron një pamje private të alarmit mbi valën në rritje anti-amerikane që përfshin Lindjen e Mesme.

Një tjetër kabllogram i marrë nga CNN nga ambasada amerikane në Kajro i transmetoi Uashingtonit komentin në një gazetë shtetërore egjiptiane se “mizoria dhe shpërfillja e Presidentit Biden për palestinezët i tejkaloi të gjithë presidentët e mëparshëm të SHBA-së”.

Presidenti Joe Biden ka qenë nën presion në rritje brenda dhe jashtë vendit për mbështetjen e SHBA-së ndaj Izraelit mes imazheve të shkatërrimit në Gaza dhe krizës së tmerrshme humanitare në rajon. Ndërsa administrata i ka rezistuar thirrjeve për një armëpushim, zyrtarët kanë punuar për të rritur ndihmat që shkojnë në Gaza dhe kanë bërë përpjekje për pauza humanitare për të lejuar më shumë ndihma që të shkojnë në enklavë dhe për të lejuar civilët të largohen nga luftimet.

Ditët e fundit, aleatët e SHBA-së në botën arabe e kanë bërë të qartë zemërimin e tyre të thellë për krizën humanitare në Gaza. Fundjavën e kaluar, Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, mori pjesë në një samit të thirrur nga ministri i Jashtëm jordanez, ku morën pjesë diplomatët më të lartë nga Egjipti, Katari, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite, si dhe sekretari i përgjithshëm i Organizatës për Çlirimin e Palestinës.

Në samit, liderët arabë kërkuan një armëpushim të menjëhershëm në Gaza, ndërsa Blinken përsëriti kundërshtimin e SHBA-së, duke argumentuar se kjo do t’i jepte kohë Hamasit për t’u rigrupuar dhe për të nisur një tjetër sulm ndaj Izraelit. Shtëpia e Bardhë tha të enjten se Izraeli kishte rënë dakord të ecë përpara me pauzat e përditshme 4-orëshe të operacioneve ushtarake në zonat e Gazës veriore.

Blinken kishte një marrëveshje në parim për pauzat pas takimeve të tij në Izrael, javën e kaluar, edhe pse kryeministri Benjamin Netanyahu doli kundër idesë së pauzave humanitare të premten, thanë zyrtarët amerikanë.

CNN raportoi më parë se disa zyrtarë të lartë privatisht thonë se ka aspekte të operacioneve ushtarake të Izraelit që thjesht nuk mund t’i mbrojnë; thirrjet për SHBA-në për të mbështetur një armëpushim po rriten midis punonjësve të qeverisë; dhe të tjerët janë të shqetësuar nga imazhet e pandërprera të civilëve palestinezë që vriten nga sulmet ajrore izraelite. Biden është përballur gjithashtu me zhgënjimin në rritje brenda vendit.

Presidenti u përball me një protestues që bënte thirrje për një armëpushim në një mbledhje private fondesh, javën e kaluar. Protestat pro-palestineze kanë qenë një dukuri e përditshme pranë kompleksit të Shtëpisë së Bardhë, ndërsa këtë javë, një nga hyrjet pranë Krahut Perëndimor u mbulua me gjurmë duarsh të kuqe që synonin të imitonin gjakun dhe u shoqëruan me fjalët si “gjenocidi Joe”.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Loneta Progni