“Ëndrra të çmendura dhe paranojake”, Rusia kundër Macron: Po përfshihet më shumë në luftë

Nga A2 CNN
15 Mars 2024, 12:07 | Bota

“Ëndrra të çmendura dhe paranojake”, Rusia

Nuk ka vonuar reagimi i Rusisë ndaj deklaratave të Macron. Shefi i shërbimeve sekrete, Sergei Narishkin i cilësoi si “ëndrra të çmendura dhe paranojake” idetë e Macron, i cili për herë të dytë në pak ditë nuk përjashtoi mundësinë e dërgimit të trupave europiane në Ukrainë.

Pas tij, reagoi edhe zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i cili tha se Franca ishte tashmë e përfshirë në luftë dhe kishte sinjalizuar gatishmërinë për përfshirje edhe më të thellë.

“Padyshim që i lexojmë deklaratat e Macron. Fakti që Rusia është një armik i Francës, është i qartë, pasi Parisi është tashmë i përfshirë në luftë. Duke gjykuar nga deklaratat e presidentit Macron, ai po mendon të rrisë nivelin e përfshirjes”, ishte deklarata e zëdhënësit të Kremlinit.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu