Sondazh: Sa e rrezikon Shqipërinë përshkallëzimi i konfliktit Iran - Izrael?
  • Shumë 22%
  • Pak 78%
  • Aspak 0%

Ambasadori i SHBA-së kritikon “mesazhet antiamerikane” të Hungarisë

Nga A2 CNN
15 Mars 2024, 07:50 | Bota

Ambasadori i SHBA-së në Hungari ka deklaruar se Uashingtoni do të veprojë në përgjigje të "mesazheve antiamerikane të rrezikshme të Budapestit dhe zgjerimit të marrëdhënieve me Rusinë".

Në një fjalim historik në Budapest të enjten, David Pressman synoi drejtpërdrejt politikën e jashtme të diskutueshme të kryeministrit të Hungarisë, Viktor Orbán, duke akuzuar gjithashtu qeverinë hungareze për korrupsion të shfrenuar dhe që ka minuar institucionet e pavarura.

"Ky fjalim ka të bëjë me një mik dhe aleat të vjetër që thotë dhe bën gjëra që minojnë besimin dhe miqësinë. Ne nuk mund ta injorojmë atë, kur kryetari i asamblesë kombëtare të Hungarisë pohon se lufta e Putinit në Ukrainë është e “udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara”. Ne as nuk mund ta kuptojmë dhe as të pranojmë që kryeministri të identifikojë Shtetet e Bashkuara si një “kundërshtar kryesor” të aleatit tonë, Hungarisë. Ose pohimi i tij se qeveria e Shteteve të Bashkuara po përpiqet të rrëzojë qeverinë hungareze.”

Ambasadori shtoi: “Ndërsa qeveria Orban mund të dëshirojë të presë qeverinë e Shteteve të Bashkuara, Shtetet e Bashkuara me siguri nuk do të presin administratën e Orbanit. Ndërsa Hungaria pret, ne do të veprojmë.”

Marrëdhëniet midis SHBA-së dhe Hungarisë janë përkeqësuar ndjeshëm gjatë viteve të fundit, me zyrtarët amerikanë që shprehin zhgënjimin e thellë për ndikimin rus dhe vendimin e Hungarisë për të vonuar pranimin e Suedisë në NATO.

Fjalimi i së enjtes, i mbajtur për të shënuar 25-vjetorin e anëtarësimit të Hungarisë në aleancën ushtarake, përfaqëson një moment historik të Budapestit në aleancat perëndimore dhe institucionet demokratike.

Javën e kaluar, Orbán udhëtoi për në SHBA, ku u takua me Donald Trump, të cilin ai e ka mbështetur vazhdimisht dhe ka thënë se do t'i jepte fund luftës në Ukrainë.

Udhëtimi e shtyu Joe Biden të deklaronte në një ngjarje fushate se Orbán donte të ndërtonte një "diktaturë", një koment që zemëroi Budapestin dhe bëri që Ministria e Jashtme e vendit të thërriste Pressman të martën.

Pressman, i cili këmbënguli se SHBA-ja dëshiron lidhje të mira me Hungarinë dhe se ai do të vazhdojë të kontaktojë me qeverinë, tha se sjellja e Budapestit po vinte në rrezik marrëdhëniet e saj me SHBA-në.

 

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli