Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 67%
  • Mungesa e kohës 22%
  • Mungesë motivimi 0%
  • Lodhja fizike 11%

“Nuk ka armë bërthamore në hapësirë”, Putin: Nuk e përjashtoj mundësinë e takimit më zyrtarët e SHBA

Nga Erjon Dervishi
20 Shkurt 2024, 22:15 | Bota

Rusia është kundër vendosjes së armëve bërthamore në hapësirë. Lajmin e bëri të ditur Presidenti Vladimir Putin gjatë një bisede me ministrin e mbrojtjes ruse, Sergei Shoigu.

Pozicioni ynë është i qartë dhe transparent: ne gjithmonë kemi qenë kategorikisht kundër dhe tani jemi kundër vendosjes së armëve bërthamore në hapësirë."

Një burim i paidentifikuar i informuar për këtë çështje i tha Reuters se Uashingtoni kishte informacione në lidhje me aftësitë bërthamore ruse dhe përpjekjet për të zhvilluar një armë të tillë në hapësirë.

Ne kërkojmë jo vetëm respektimin e të gjitha marrëveshjeve që ekzistojnë në këtë fushë, por gjithashtu jemi ofruar për të forcuar këtë punë të përbashkët shumë herë."

Putin tha se Rusia nuk ka qenë kurrë kundër diskutimeve për stabilitetin strategjik, por ai tha se ishte e pamundur të ndahej ajo që ishte qëllimi i Perëndimit për të mposhtur Rusinë dhe bisedimet për sigurinë strategjike. Putin nuk përjashtoi bisedimet në nivel të mbrojtjes dhe ministrisë së jashtme me Shtetet e Bashkuara për stabilitetin strategjik.

Pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022 ka çuar në konfrontimin më serioz midis Moskës dhe Perëndimit që nga kriza e raketave kubane të vitit 1962, ku si pasojë arkitektura e kontrollit të armëve pas Luftës së Ftohtë është shkatërruar.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli