Sondazh: Sa të kënaqur jeni me cilësinë e arsimit në vend?
  • Shumë 12%
  • Pak 14%
  • Aspak 74%

“Përdoreshin nga Hamasi”, forcat izraelite: Gjetëm një tunel brenda kompleksit të spitalit Al-Shifa

Nga A2 CNN
16 Nëntor 2023, 22:25 | Bota

“Përdoreshin nga Hamasi”, forcat izraelite: Gjetëm

Izraeli ka deklaruar të enjten mbrëma se ka gjetur një "bosht tuneli operacional" brenda kompleksit të spitalit Al-Shifa në qytetin e Gazës.

"Sot, infrastruktura e tunelit të Hamasit brenda spitalit u ekspozua," tha ushtria izraelite në një deklaratë, e cila përfshinte gjithashtu një foto dhe video.

Forcat speciale izraelite bastisën spitalin, më i madhi i Gazës, në orët e para të së mërkurës, pasi thanë për javë të tëra se ishte vendi i një qendre komandimi dhe kontrolli nëntokësor për Hamasin.

Mjekët dhe zyrtarët shëndetësorë në enklavën e drejtuar nga Hamasi e kanë mohuar vazhdimisht akuzën. CNN raporton se nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur pretendimet e Izraelit apo ato të Hamasit.

Videoja e siguruar nga Izraeli tregon tokën e ekspozuar duke zbuluar një vrimë në tokë. Ana e boshtit duket se është e përforcuar me beton. Tubat dhe kabllot e ekspozuar mund të shihen gjithashtu afër sipërfaqes, sipas CNN.

Në deklaratën e ushtrisë thuhet se trupat kishin gjetur gjithashtu atë që ata thanë se ishte një makinë që përmbante një sasi të madhe armësh dhe municionesh.

Në një konferencë televizive të enjten në mbrëmje, zëdhënësi i IDF-së, adm. Daniel Hagari tha se inxhinierët e ushtrisë po punonin për të ekspozuar infrastrukturën e tunelit.

Ditari A2 CNN