Përpjekja për ta arrestuar për luftën në Gaza, Netanjahu reagon me zemërim ndaj prokurorit të Gjykatës Penale

Nga A2 CNN
21 Maj 2024, 07:28 | Bota

Përpjekja për ta arrestuar për luftën në Gaza,

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka dënuar me zemërim prokurorin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për kërkimin e urdhrave të arrestit për të, së bashku me liderët e Hamasit për krimet e dyshuara të luftës në konfliktin e Gazës.

Netanyahu tha se ai hodhi poshtë me neveri atë që "Izraeli demokratik" ishte krahasuar me ata që ai i quajti "vrasës në masë".

“Me çfarë guximi ju krahasoni mes Hamasit që vrau, dogji, theri, përdhunoi dhe rrëmbeu vëllezërit dhe motrat tona, dhe ushtarët e IDF-së që po bëjnë një luftë të drejtë që është e pashembullt për nga morali që nuk ka të krahasuar”.

Komentet e Netanyahut u mbështetën edhe nga presidenti amerikan Joe Biden, i cili tha se nuk kishte ekuivalencë midis Izraelit dhe Hamasit.

Kryeprokurori i ICC-së, Karim Khan, tha se kishte motive të arsyeshme për të besuar se zoti Netanyahu dhe ministri i tij i Mbrojtjes Yoav Gallant mbanin përgjegjësi penale për krimet e dyshuara të luftës dhe krimet kundër njerëzimit në Gaza.

ICC po kërkon gjithashtu një urdhër për liderin e Hamasit në Gaza, Yahya Sinëar, për krime lufte.

Izraeli dhe SHBA, aleati i tij kryesor, nuk janë anëtarë të ICC, e cila u krijua në 2002.

Akuzat kundër liderëve izraelitë dhe të Hamasit rrjedhin nga ngjarjet e 7 tetorit, kur valët e të armatosurve të Hamasit sulmuan Izraelin, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke marrë 252 të tjerë përsëri në Gaza si pengje. Sulmi shkaktoi luftën aktuale, në të cilën të paktën 35,500 palestinezë janë vrarë në Gaza, sipas ministrisë së shëndetësisë të territorit të drejtuar nga Hamasi.

Përpjekja për ta arrestuar për luftën në Gaza,
Karim Khan i ICC-së njofton një kërkesë për urdhërarrest për liderët izraelitë dhe të Hamasit

Kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC), Karim Khan, i ka kërkuar gjykatës së lartë të Hagës të lëshojë urdhër-arreste kundër liderëve izraelitë dhe të Hamasit.

Kryeprokurori Karim Khan deklaroi se ai beson që kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant dhe tre liderë të Hamasit; Yehia Sinwar, Mohammed Deif dhe Ismail Haniyeh, janë përgjegjës për krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit në Rripin e Gazës dhe Izrael.

Kërkesa e Khan për urdhër-arrest tani do të kalojë në një nga dhomat paragjyqësore të Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) për shqyrtim nga një panel prej tre gjyqtarësh. Aktualisht, dhoma përbëhet nga gjyqtarë nga Rumania, Benini dhe Meksika.

Nëse lëshohen, urdhrat do të kufizojnë ndjeshëm aftësinë e individëve të treguar për të udhëtuar, pasi të gjithë 124 anëtarët shtetërorë të GJNP-së do të detyroheshin t'i arrestonin ata. Ndërsa SHBA nuk është anëtare, disa vende evropiane janë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi