Putin “përkëdhel” me një super dhuratë Kim Jong Un

Nga A2 CNN
21 Shkurt 2024, 21:31 | Bota

Putin “përkëdhel” me një super dhuratë Kim Jong

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ka marrë një makinë luksoze si dhuratë personale nga presidenti rus Vladimir Putin. Lajmi është raportuar nga Agjencia e lajmeve të Koresë së Veriut (KCNA).

Makina e prodhuar nga Rusia iu dorëzua Kim Jong Un më 18 shkurt, raportoi KCNA, duke shtuar se motra e liderit të Koresë së Veriut "përcolli falënderimet për Putinin". Sipas saj,  dhurata demonstron marrëdhënien e veçantë të dy liderëve në një nivel personal.

Raporti nuk specifikonte llojin e makinës dhe as mënyrën se si u transportua nga Rusia. Kim thuhet se është një entuziast i makinave dhe mban një koleksion të automjeteve luksoze që i ka importuar ilegalisht në vendin e tij.

A2 CNN Livestream

Dita jonë