Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 73%
  • Mungesa e kohës 18%
  • Mungesë motivimi 9%
  • Lodhja fizike 0%

Vrasja e pilotit rus që dezertoi, mesazhi i qartë që lanë vrasësit në vendngjarje! E “tradhtoi” ish-e dashura

Nga A2 CNN
21 Shkurt 2024, 21:12 | Bota

Vrasja e pilotit rus që dezertoi, mesazhi i qartë që lanë

Detaje të reja kanë dalë në dritë mbi ekzekutimin e pilotit rus Maxim Kuzminov, i cili u gjet i vdekur në një park nëntokësor në Spanjë, ku ishte strehuar pas dezertimit në Ukrainë.

Sipas gazetës “Informacion”, në vendin e ekzekutimit u gjetën plumba të prodhimit rus me qëllim që t'u dërgonin mesazh kamikazëve të tjerë se Rusia mund t'i gjejë kudo.

“Edhe pse kalibri apo marka e saktë e municionit nuk është bërë e ditur, fakti që plumbat ishin të prodhimit rus konfirmon dyshimin se i vdekuri nuk është 33-vjeçari ukrainas i identifikuar në dokumentet e gjetura tek ai, por 28- piloti rus vjeçar Kuzminov. Burimet policore vlerësojnë se vrasësit e kanë përdorur këtë municion në mënyrë që të mos ketë dyshim se urdhri për ekzekutimin është dhënë nga Rusia dhe ishte rezultat i dezertimit të tij”, thuhet në botim.

Media të tjera spanjolle raportuan se ajo që tradhtoi identitetin e pilotit 28-vjeçar ishte ftesa që ai i dërgoi ish-partneres për ta vizituar në vendbanimin e ri. “Ne e dimë se ai kishte telefonuar ish-in e tij në Spanjë dhe më pas u gjet i vdekur. Kjo telefonatë mund të jetë përgjuar nga shërbimet e inteligjencës ruse”, thuhet në raportet.

Kuzminov u qëllua për vdekje me gjashtë plumba. Dezertimi i Kuzminov në Ukrainë u prezantua vitin e kaluar si një sukses i madh për Kievin. Piloti rus, i cili nuk ishte dakord me pushtimin e Ukrainës , dezertoi në forcat ukrainase, duke marrë me vete helikopterin Mi-8 , pilot i të cilit ishte ai. Autoritetet ukrainase kishin njoftuar në atë kohë se dy anëtarët e tjerë të ekuipazhit të helikopterit, të cilët nuk ishin në dijeni të qëllimeve të tij, "u vranë pas uljes".

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi