Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 11%
  • Kujdesi familjar 84%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

SHBA rrëzon raketën nga zona e drejtuar nga Houthi drejt anijes së saj luftarake

Nga A2 CNN
15 Janar 2024, 08:23 | Bota
SHBA rrëzon raketën nga zona e drejtuar nga Houthi drejt anijes
USS Laboon (DDG 58) në Oqeanin Atlantik më 12 mars 2012

Ushtria amerikane ka rrëzuar një raketë lundrimi të nisur drejt një prej anijeve të saj luftarake nga një zonë Houthi në Jemen.

Raketa e lundrimit kundër anijeve, e nisur drejt USS Laboon në Detin e Kuq, u rrëzua në brigjet e Hudaydah nga një avion luftarak amerikan, ndërkohë që nuk raportohet për të lënduar apo dëme, në incidentin e pasdites të së dielës.

Incidenti vjen pasi SHBA-ja dhe Britania e Madhe nisën sulme që synojnë degradimin e aftësive ushtarake të Houthis, të cilët kanë sulmuar anijet e ngarkesave të Detit të Kuq.

SHBA-ja dhe Britania e Madhe goditën gati 30 vendndodhje në Jemen të premten, duke përfshirë depo armësh, qendra logjistike dhe sisteme të mbrojtjes ajrore.

Ky është incidenti i fundit në Detin e Kuq, ku Houthi-t kanë sulmuar anijet ndërkombëtare në atë që ata thonë se është një fushatë për të mbështetur palestinezët e rrethuar nga forcat izraelite në Gaza.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi