Shembet tenda e kandidatit për president gjatë fushatës, 9 të vdekur e 50 të plagosur në Meksikë

Nga A2 CNN
23 Maj 2024, 07:33 | Bota

Shembet tenda e kandidatit për president gjatë fushatës, 9

Nëntë persona humbën jetën dhe një kandidat për president u dërgua për pak kohë në spital, pasi një tendë u shemb nga erërat e forta, gjatë një tubimi të fushatës në Meksikë të mërkurën.

Kandidati Jorge Álvarez Máynez tha se ai nuk u lëndua në incidentin, i cili ndodhi gjatë veprimtarisë së tij të fushatës në qytetin verilindor të San Pedro Garza García.

Guvernatori i shtetit Nuevo Leon të Meksikës tha se të paktën 50 persona u plagosën dhe operacionet e shpëtimit po vazhdojnë për të shpëtuar disa nga njerëzit e bllokuar nën skenën e shembur.

Videot e shpërndara në rrjetet sociale treguan momentin kur një erë e fortë shkaktoi shembjen e skenës. Álvarez Máynez dhe ekipi i tij mund të shihen duke vrapuar, ndërsa struktura, e cila përfshinte një ekran të madh video, bie në skenë dhe në një pjesë të zonës së audiencës.

Shembet tenda e kandidatit për president gjatë fushatës, 9

Imazhet e tjera të publikuara në X tregojnë njerëz që nxirren nga një grumbull strukturash hekuri.

Shërbimi meteorologjik i Meksikës kishte parashikuar erëra të fuqishme në të gjithë rajonin, duke paralajmëruar rrebeshe pasditen e së mërkurës.

Álvarez Máynez më vonë tha se ai po pezullonte të gjitha aktivitetet e fushatës pas kolapsit, por do të qëndronte në shtet për të monitoruar situatën dhe viktimat.

“Ne duhet të kemi solidaritet, nuk ka asgjë që mund të riparojë një aksident, një dëm të kësaj natyre dhe njerëzit nuk do të jenë vetëm në këtë tragjedi dhe përmes pasojave që kjo tragjedi do të ketë në jetën e tyre”, tha Álvarez Máynez.

Duke folur me gazetarët, Álvarez Maynez tha se ekipet e Mbrojtjes Civile kishin kontrolluar "strukturën e grupit" përpara ngjarjes, por se ashpërsia e erës së rrëmbyeshme i kishte zënë në befasi organizatorët.

“Kushtet e motit ishin shumë atipike: shiu nuk zgjati as pesë minuta… nuk ishte as stuhi, ishte vërtet atipike ajo që ndodhi”, tha ai.

Kandidati presidencial tha se do të zhvillohej një hetim për incidentin.

Guvernatori García u bëri thirrje njerëzve në zonë të qëndrojnë brenda, duke paralajmëruar për erëra të forta, stuhi dhe shi.

Meksika po shkon drejt zgjedhjeve të saj më të mëdha në histori më 2 qershor, të cilat janë dëmtuar nga dhuna politike dhe vrasjet.

Deri më tani këtë vit, të paktën 28 ​​kandidatë janë sulmuar, me 16 të vrarë, sipas të dhënave deri më 1 prill nga grupi kërkimor Data Cívica, një shifër që do të tejkalojë edhe ciklet më të përgjakshme zgjedhore në të kaluarën e Meksikës.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu