Sondazh: Sa e rrezikon Shqipërinë përshkallëzimi i konfliktit Iran - Izrael?
  • Shumë 27%
  • Pak 47%
  • Aspak 27%

Tërheqja e Vatikanit!, Selia e Shenjtë: Rusia të ndalojë pushtimin e padrejtë

Nga A2 CNN
12 Mars 2024, 22:53 | BotaVatikani është tërhequr nga deklarata e bërë nga kreu i Selisë së Shenjtë, Papa Francesku, ku i bënte thirrje Ukrainës të dorëzohej dhe të ngrinte flamurin e bardhë.

Të martën Selia Shenjtë i bëri thirrje Moskës të ndalojë pushtimin e saj "të padrejtë" kundrejt Ukrainës.

Kardinali Pietro Parolin, zyrtari i dytë më i lartë pas Françeskut, tha për Corriere della Sera se Rusia “para së gjithash duhet të ndale zjarrin”, duke e quajtur vendin “agresor” dhe luftën në Ukrainë “të padrejtë”.

Reagimi erdhi pasi Papa Françesku u pyet në një intervistë me një media zvicerane në lidhje me thirrjet që Ukraina t'i dorëzohej Rusisë dhe tha se beson se "ata që kanë guximin për të ngritur flamurin e bardhë dhe për të negociuar janë më të fortë".

Thirrja e Papës shkaktoi zemërim në Kiev dhe beri jehone ne Kremlin. Volodymyr Zelensky tha në një deklaratë se është Rusia "ajo që duhet të ndalet që lufta të përfundojë".

Deklaratat e Françeskut u kritikuan edhe nga aleatët e Ukrainës, si Polonia dhe Lituania. Ndërsa, shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Ukraina ka nevojë për armë, jo për flamuj të bardhë.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu