Trump e krahason veten me Lincoln: Edhe atij iu ndalua të kandidonte

Nga A2 CNN
21 Dhjetor 2023, 07:03 | Bota

Trump e krahason veten me Lincoln: Edhe atij iu ndalua të kandidonte

Hera e fundit që demokratët ndaluan dikë të kandidonte ishte viti 1860, kur ata nuk donin emrin e Abraham Linkolnit në shtetet e skllevërve. Kështu u shpreh Donald Trump në faqen e tij të rrjeteve sociale Truth, duke sulmuar vendimin e Gjykatës së Lartë të Kolorados, i cili, në emër të Amendamentit të 14-të të Kushtetutës Amerikane, e pengoi atë të kandidonte për president në këtë shtet, pasi ishte bashkëpunëtor në një kryengritje.

Manjati vazhdon të fajësojë demokratët për qeverisjen dhe, si përgjigje, publikon një sondazh që i jep atij një epërsi të madhe ndaj rivalëve të tij republikanë.

Sipas Interactive Polls, ish-presidenti amerikan do të kishte 67% të preferencave të votuesve të partisë së vjetër Grand, krahasuar me 11% për Ron DeSantis dhe Nikki Haley.

Por përpjekjet e ish-Presidentit Donald Trump për të rifituar Shtëpinë e Bardhë janë vënë në rrezik nga dy fjali që i janë shtuar Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara 155 vjet më parë.

Gjykata e Lartë e Kolorados mori një vendim historik të martën që e ndalon zotin Trump që të përfshihet në fletën e votimit në atë shtet në bazë të pikës 3 të Amendamentit të 14. Kjo shtesë ligjore e ndalon mbajtjen e një posti publik nga një zyrtar që është betuar se do ta mbështesë Kushtetutën dhe më pas është “angazhuar në kryengritje” kundër saj.

Kjo është hera e parë në histori e përdorimit të kësaj dispozite për të ndaluar dikë që të kandidojë për Shtëpinë e Bardhë. Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara do të ketë fjalën e fundit nëse vendimi i gjykatës së Kolorados qëndron.

Nëse ndodh, gjë që shumë ekspertë ligjorë thonë se ka gjasa të pakta, kjo do t’i jepte fund fushatës së zotit Trump, sepse vendimi i Gjykatës së Lartë do të zbatohej në të gjitha shtetet.

Po ashtu, kjo hap shtegun e një lufte të re politike, pasi politikanët në të ardhmen do të shfrytëzonin vendimet gjyqësore për të skualifikuar rivalët e tyre në bazë të së njëjtës dispozitë.

Madje, disa konservatorë kanë menduar ta përdorin dispozitën kundër nënpresidentes Kamala Harris, e cila mblodhi para për lirimin me kusht nga burgu të të ndaluarve gjatë dhunës pas vrasjes së zotit George Floyd në Minneapolis. Ata thanë se edhe kjo duhet të konsiderohet si një “kryengritje” kundër Kushtetutës.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani