Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 6%
  • Kujdesi familjar 82%
  • Ndikimi i shoqërisë 12%

Ukraina kryen stërvitje ushtarake për të trajnuar trupat larg frontit

Nga A2 CNN
31 Janar 2024, 08:15 | Bota

Ukraina kryen stërvitje ushtarake për të trajnuar trupat larg

Forcat ukrainase zhvilluan stërvitje luftarake në rajonin verior Zhytomyr, të martën e 30 janarit, në një terren stërvitor të mbuluar me borë pranë kufirit me Bjellorusinë.

Në stërvitje, së bashku me ushtrinë, morën pjesë shtetas të huaj që shërbenin në legjionin ndërkombëtar, roje kufitare dhe roje kombëtare.

Anëtarët e shërbimit zhvilluan ushtrime me zjarr të drejtpërdrejtë në një terren trajnimi të ngulitur në fushën e betejës, duke trajnuar evakuimin mjekësor, si dhe fluturimin e dronëve të sulmit dhe zbulimit.

Komanda veriore e ushtrisë ukrainase mban rregullisht stërvitje përgjatë kufirit me Rusinë dhe Bjellorusinë në veri të vendit.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu