“Frikë se Rugova do të ishte kundër bombardimeve të NATO-s”, D’Alema tregon telefonatën me Clinton

Nga A2 CNN
10 Qershor 2024, 12:10 | Aktualitet

Massimo D'Alema, ish-kryeministri i Italisë, sot në 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës, ka treguar një episod që protagonistë kryesorë kanë qenë ish-presidenti Ibrahim Kosova dhe Bill Cliton.

Në fjalën e tij në konferencën ndërkombëtare “Rugova dhe Perëndimi”, D'Alema tregon se Cliton ka qenë i shqetësuar sepse mendonte se ish-presidenti do të dilte kundër bombardimeve të NATO-s në ish-Jugosllavi.

Mirëpo, në konferencën e parë për mediat, Rugova vërtetoi të kundërtën, madje falënderoi NATO-n për ndërhyrjen dhe shpëtimin e popullit të Kosovës.

“Më kujtohet që shqetësimi i Clinton, ishte se pacifisti Rugova në momentin që do të lirohej, do dilte kundër bombardimeve të NATO-s. Mirëpo, në konferencën e parë për mediat, Rugova ka falënderuar NATO në mbrojtjen e popullatës së tij, më kujtohet kur Clinton më ka kontaktuar dhe më ka falënderuar dhe unë i kam thënë “duhet të falënderosh Rugovën, sepse lirshëm ka shprehur mendimin e tij”, tha Massimo D'Alema.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu