Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 73%
  • Mungesa e kohës 18%
  • Mungesë motivimi 9%
  • Lodhja fizike 0%

“Kosova ka të drejtë të shtrijë sovranitetin”, Konjufca: Kritikat e SHBA janë të drejta, të mos krijohet panik

Nga Rosalba Bejdo
21 Shkurt 2024, 22:52 | Aktualitet

Mes shqetësimeve për krisje të marrëdhënieve me shtetet e bashkuara, për shkak të vendimit të Kosovës për dinarin, kryetari i parlamentit, Glauk Konjufca përpiqet të minimizojë situatën.

Ai thotë se nuk ka vend për panik dhe se i mirëkuptojnë kritikat e Shteteve të Bashkaura. Qëllimi sipas tij, nuk është të vihet në dyshim ligjshmëria e veprimeve të qeverisë por të parandalohen dalja e situatës nga kontrolli, nga reagimet e mundshme të serbëve.

Konjufca, i cili foli në përfundim të seancës gjyqësore për gazin lotsjellës, tha se është e drejtë e Kosovës të shtrijë sovranitetin ne vend.

Këto janë gjithmonë kritika me vend sepse ne SHBA e shohin Kosovën nivel shumë më të lartë se sa që e shohim ne, e shohin në rajon, e shohin edhe në Evropë e shohin edhe në kontekstin e përgjithshëm global, qysh e shohim ne është e drejta e shtetit të Kosovës me shtri sundimin e ligjit dhe sovranitetin e vet, kjo është perspektivë më e ulët më e ngushtë por është perspektivë e të drejtës së Kosovës për me i krye punët e veta.

Konjufca shtoi se mund të gjendet një e mesme e përbashkët mes të dy palëve dhe se qeveria është duke e bërë këtë.

Zyrtarë të lartë amerikanë kanë kritikuar së fundmi Qeverinë e Kosovës për shpërfilljen e kërkesave për shtyrje të vendimit për zbatim të rregullores së Bankës Qendrore të Kosovës.Ata e cilësuan këtë si vendim të njëanshëm që mund të prodhojë pasoja edhe në partneritetin me SHBA-në.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi